Być może macie ten problem, mieliście lub będziecie mieć, czego wam nie życzę. Czasami jednak bywa tak, że włosy po prostu wypadają – i w głowy i z brody. Niewielkie ilości włosów na zlewie, wannie lub szczotce, pojawiające się sporadycznie nie powinny martwić. Co innego gdy ich ilość się zwiększa, a wy nie wiecie czym to jest spowodowane i jak temu zaradzić. Dziś chciałbym poruszyć ważny temat dla każdego brodacza, który dba o swoją brodę i nie chce aby mu się posypała. Czym spowodowane jest wypadanie włosów z brody? Jak temu zaradzić? Zapraszam do lektury.
Cykl życia włosa
Zacznę od przedstawienia pewnych naukowych faktów, które pomogą lepiej zrozumieć problem. Każdy włos na naszym ciele ma swój cykl życia. Codziennie tracimy od 50 do 80 włosów ogółem. Ta liczba już przeraża i teraz pewnie będziecie baczniej obserwować swoje włosy. Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego, a ten ma swój indywidualny cykl, który jest inny on reszty. Tym samym nie jesteśmy raz kompletnie łysi, a raz cali zarośnięci. Ale wróćmy do cyklu życia włosa. Dzieli się on na trzy fazy:
- anagenową – to okres, w którym nasze włosy rosną aktywnie i trwa on od roku do trzech lub czterech lat. W tej fazie cebulka włosa, która znajduje się na dnie mieszka włosowego, regeneruje się i wytwarza włókno włosa. Włosy rosną ok. 1 cm na miesiąc. W przypadku brody jest to średnio z prędkością 0,6 milimetra na dobę czyli stosunkowo szybko.
- katagenową – faza druga zwana też przejściową i trwa od dwóch do trzech tygodni, tutaj kończy się proces wytwarzania włókna włosa, a cebulka wycofuje się z powierzchni skóry głowy. Nasz włos przestaje rosnąć i w tym momencie przygotowuje się do przejścia w fazę odpoczynku.
- i telogenową – faza trzecia to odpoczynek, włos żyje w mieszku włosowym przez ok trzy miesiące aby po tym okresie wypaść podczas mycia cy szczotkowania brody.
I tak zaczyna się nowa faza anagenowa. Takich cykli w ciągu życia człowiek ma od 25 do 30. Czasami jednak może być on zaburzony…
Telogenowe wypadanie włosów
To stan, można by rzec, chorobowy kiedy to włosy wchodzą w fazę telogenową wcześniej niż powinny normalnie. Oznacza to, że wypadają z mieszków włosowych przedwcześnie. To oczywiście będzie rzutowało na objętości i gęstości brody. Stan taki spowodowany może być:
- ogólnie rozumianą infekcją
- wysoką gorączką
- poważnymi operacjami
- lub grypą
- a nawet brakiem witamin
Naukowcy z amerykańskiej Akademii Dermatologii uspokajają jednak, że stan ten jest tymczasowy i, że broda po pewnym czasie powinna wrócić do normalnego cyklu (oczywiście jeśli wyeliminujemy przyczynę).
Skaryfikacja modyfikacja i farbowanie
Włosy na brodzie mogą również wypaść lub co gorsza przestać rosnąć z powodu poważnego skaleczenia skóry twarzy. Jeśli podczas wypadku uszkodzimy mieszki włosowe, a w miejscu skaleczenia pojawi się blizna, możemy być pewni, że włosy już tam nie wyrosną. Z doświadczenia wiem, że tak jest bo będąc małym bajtlem uderzyłem łukiem brwiowym w stary piec i do dziś nie mam w miejscu blizny włosów.
Włosy z brody mogą wypadać również z powodu farbowania. W Polsce raczej nie jest to populary zabieg (chyba). Jeśli natomiast będziemy nadużywać mocnych środków chemicznych, które w farbach się znajdują możemy uszkodzić strukturę włosa. Tak samo sprawa ma się z przesuszeniem brody lub nieodpowiednią pielęgnacją futrzaka.
Chemio i radioterapia
Powyższe rodzaje leczenia ciężkich chorób również mogą skutkować utratą włosów i to nie tylko w odniesieniu do brody. Często ludzie chorzy na raka, poddawani są chemioterapii, której skutkiem jest utrata jakichkolwiek włosów z ciała. Często osoby te tracą włosy na głowie, brwi itd. To jednak również jest tymczasowe. Po chemii włosy odrastają chyba, że jest długotrwała i częsta. Tu nawet kosmetyki nie pomogą.
QOD Barber Shop Beard Strenghtening Balm
A propos kosmetyków. Są na rynku takie, które pomagają wzmacniać włosy na brodzie, a tym samym niwelują możliwość ich wypadnięcia. Jeśli nie chorujecie poważnie, ale wasze brody nie są tak gęste, bujne i mocne jak byście tego chcieli to jest na to sposób. Pozwólcie, że przedstawię balsam do brody, którego używam do dziś, balsam, który przetestowałem na tym blogu już jakiś czas temu. Mowa tu o balsamie wzmacniającym do brody prosto z Brazylii.
Balsam do brody wzmacniający włos. Zapewnia extra-nawilżenie i połysk, idealnie wygładza, nadaje włosom zdrowy wygląd i sprawia, że stają się miękkie w dotyku. Zawiera ekskluzywny kompleks The Custom System, w skład którego wchodzi m.in wyciąg z bambusa i imbiru, wzbogacony w witaminy, białka i minerały. – opis produktu ze sklep.qodbarbershop.pl
Fragment recenzji
Balsam ma przyjemną, lekką konsystencję, a jego kolor określiłbym jako mętny biały. Rozprowadza się w dłoniach bardzo łatwo i równie bezproblemowo wciera się go w brodę. Podczas rozprowadzania na brodzie jest nieco lepki, ale za to szybko się wchłania i pozostawia brodę niesamowicie miękką oraz nadaje jej matowego/naturalnego wykończenia. Zapach balsamu określiłbym jako słodki ziołowy, bardzo świeży i pobudzający. Balsam zapewnia brodzie nawilżenie i odżywienie, a to dzięki ekstraktom z imbiru i bambusa, a także witaminom, białkom i minerałom. Nie zauważyłem żeby balsam miał jakieś szczególne właściwości modelujące brodę. Myślę, że jest to bardziej produkt odżywczy i rzeczywiście wzmacnia brodę ! Na początku podchodziłem do niego sceptycznie, ale prawie miesiąc regularnego stosowania i podczas mycia czy rozczesywania brody na zlewie nie pojawia się praktycznie żaden włosek. Jeśli chodzi o skład to myślę, że należy wymienić na pewno substancje takie jak:
- Lectyna – m. in. wpływa na poprawę stopnia nawilżenia skóry.
- Wyciąg z lukrecji gładkiej – ma właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i antywirusowe. Redukuje wydzielanie sebum. Niweluje wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia oraz regeneruje zniszczone włosy.
- Wyciąg z róży – działa na skórę jak odmładzający eliksir, posiada witaminę C oraz ma właściwości kojące.
- Wyciąg z cykorii podróżnika – ma właściwości odkażające i przeciwzapalne.
- Olej z nasion orzesznicy wyniosłej – zawiera kwasy tłuszczowe oraz witaminę E, czyli witaminę młodości. Jest on polecany do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, starzejącej się, ponieważ nawilża, odżywia, odmładza i poprawia koloryt skóry. Sprawdzi się także w przypadku suchych, matowych włosów i łamliwych paznokci. (źródło: poradnikzdrowie.pl)
- Wyciąg z czerwonych alg – wspomaga prawidłowe ukrwienie, działa przeciw starzeniu się skóry ponieważ wspomaga proces ujędrniania oraz napinania jej.
- Mentol – ma działanie chłodzące, przeciwobrzękowe, przeciwświądowe, znieczulające, jak również dezynfekujące i odświeżające oraz poprawia ukrwienie skóry; ma intensywny miętowy zapach.
- Biotyna – wpływa na poprawne funkcjonowanie skóry oraz włosów, zapobiega siwieniu włosów. Biotyna zawiera cząsteczki siarki chroniącej naszą skórę i włosy.
Balsam wzmacniający QOD Barber Shop kupisz tu:
Pamiętaj, że z kodem beardrustqod możesz go mieć 20% taniej !
Podumowanie
Wypadanie włosów to rzecz ludzka i naturalna, ale do pewnego momentu. Jeśli zauważysz, że tracisz więcej włosów niż do tej pory (15 sztuk i w górę) to koniecznie o siebie zadbaj. Wypadanie włosów spowodowane może być zwykłym osłabieniem czy brakiem witamin, ale też poważną chorobą, uszkodzeniem skóry i wystawieniem na długotrwałą terapię chemiczną. Jeśli możesz, warto korzystać z dostępnym na rynku kosmetyków wzmacniających, ale najważniejsze dbać o swoje zdrowie w ogóle i na co dzień !
Nigdy wcześniej nad tym nie myslałem, ale po przeczytaniu artykułu zwracam większą uwagę na jakość włosa. Rzeczywiście zdarza się i że te wypadają więc trzeba będzie coś z tym zrobić
Fajnie, że coś Ci to dało 🙂
Dzięki za super artykuł. Przyznam, że ludzie nie doceniają tego tematu i mało kto się nad tym rozwodzi. Jednak diabeł tkwi w szczegółach i dobrze jest wiedzieć dlaczego włosy wypadają i jak temu zaradzić. Dobra robota, świetnie napisany materiał.
dzięki bardzo !
Ja mam jedno nurtujące mnie pytanie.Czy wypadające włosy z brody razem z cebulkami odrosną,czy tak jak w przypadku włosów na głowie jest to proces nieodwracalny?
Ja w sumie nie mam problemu z wypadaniem włosów z brody, ale fakt, że dosyć mocno o nią dbam. Regularnie chodzę do barbera, myję codziennie czarnym mydłem Masveri i używam olejku. Może dlatego nie mam z tym jakiś większych problemów.