Jeśli uważnie śledzicie mojego bloga, to z pewnością zauważyliście, że recenzując kosmetyki do brody czy włosów całkiem sporą część poświęcam na analizę składu danego produktu. Być może nie każdy zwraca uwagę na to jakie substancje wchodzą w skład olejku do brody czy pomady do włosów, czy są one pochodzenia organicznego czy są wynikiem skomplikowanego procesu chemicznego. W tym artykule chciałbym opisać substancje, które najczęściej występują w kosmetykach do brody i przybliżyć ich działanie na nasze włosy i skórę. Myślę, że ten artykuł będzie cały czas aktualizowany o nowe składniki, więc zaglądajcie do niego jeśli na etykiecie waszego kosmetyku pojawi się nieznana wam substancja.
Olejek jojoba
Olejek ma postać ciekłego wosku o złoto-żółtym zabarwieniu. Otrzymywany jest z wycisku nasion krzewu simondsii kalifornijskiej (zdjęcie powyżej), znanej też jako jojoba. Ma bardzo skuteczne właściwości przeciwzapalne i nawilżające skórę. Jest idealny dla każdego typu cery i nie powoduje reakcji alergicznych czy podrażnień. Mocno nawilża oraz chroni komórki przed utratą wody tworząc warstwę ochronną skóry. Dzięki zawartości skwalenu działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Olejek arganowy
Pozyskiwany z orzechów drzewa argania spinosa rosnącego w Maroko. Orzechy te są prażone lub tłoczone na zimno. W tym drugim przypadku wydzielają nieprzyjemny zapach, który wziął się stąd, że często gęsto tubylcy zbierają je z odchodów kóz obgryzających drzewo. Skorupka takiego przetrawionego orzecha jest łatwiejsza do skruszenia. Olejek arganowy znakomicie likwiduje wszystkie problemy suchości, szorstkości i łuszczenia. To wyjątkowo drogocenny i szlachetny olej. W jego składzie znajduje się m. in. stygmasterol, tirukallol i witamina E, która regeneruje naskórek oraz wzmacnia komórki.
Olejek migdałowy
Otrzymuje się go podczas procesu wyciskania na zimno nasion drzewa migdałowego amygdalus communis. Olej tłoczy się z dwóch rodzajów migdałów – słodkich dulcis i gorzkich amara. W olejkach spotyka się odmianę słodką, ponieważ gorzka zawiera toksynę glikozyd cyjanogenny. Olejek migdałowy polecany jest do każdego rodzaju skóry, nawet delikatnej skóry dziecka. Jest bardzo bogaty w witaminę E i A. Ponad to łagodzi stany zapalne, nie wywołuje alergii i skutecznie chroni przed każdymi warunkami atmosferycznymi. Wzmacnia skórę i poprawia jej ukrwienie przez co wspomaga porost włosów.
Olejek kokosowy
Olej kokosowy można uzyskać podgrzewając twardy miąższ znajdujący się w twardej skorupie kokosa zwany koprą cocos nucifera. Jego zastosowanie jest niesłychanie szerokie. Na całym świecie używany jest nie tylko w kosmetyce, ale i w kuchni czy szeroko pojętym gospodarstwie domowym. Można na nim smażyć, dodawać do ciast, zrobić z niego pastę do zębów czy odzywkę do włosów. Kwasy tłuszczowe zawarte w olejku głęboko penetrują skórę i włosy odżywiając je i nawilżając. Posiada również właściwości antybakteryjne i zapobiega wysuszeniu skóry.
Olejek z pestek winogron
Olej o zabarwieniu zielonkawym powstały z nasion winorośli. Tłoczony na zimno jest najbardziej wartościowy. Oprócz oczywistego zastosowania w kuchni polecany jest również w kosmetyce. Odznacza go wysoka zawartość witaminy K, która bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Dodatkowo działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Mimo, iż jest dosyć tłusty nie zostawia na skórze niewygodnego filmu.
Olejek rycynowy
Olejek rycynowy powstaje na skutek tłoczenia nasion rośliny zwanej rącznikiem pospolitym ricinus communis. Jej nasiona wyglądem przypominają kleszcze. Olej rycynowy zawsze używany był jako domowe lekarstwo na każdą dolegliwość – zapytajcie swoich babci. Ma on ogrom właściwości, do których m. in. należą: działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, nawilżenie, minimalizacja blizn i zmarszczek mimicznych, stymulacja porostu włosów i ich pogrubienie.
Olejek z awokado
Próbowaliście kiedyś awokado? Ja tak i nigdy nie zmienię zdania, że smakuje jak masło. Oprócz smaku, którego owoc ten nie posiada, ma dużo właściwości zdrowotnych, szczególnie dla naszych włosów i skóry. Tłoczony jest na zimno, a olej powstaje z miąższy owocu, który jest bardzo treściwy. Olej z awokado jest bogaty w substancje odżywcze i regenerujące. Posiada komplet witamin B, a także A, D, E, K i C. Nie brakuje mu również kwasów tłuszczowych, które jak w przypadku oleju kokosowego głęboko nawilżają skórę. Olej stosuje się też do suchej skóry i na porost włosów.
Olejek z orzechów makadamii
Jasnożółty olej pozyskiwany w procesie tłoczenia orzeszków makadamii macadamia integrifolia, drzewa występującego m. in. w Australii czy na Hawajach. Kobietom znany jako perfekcyjny środek ujędrniający skórę, szczególnie piersi. Olej bogaty jest w witaminy A, B, E. Działa szczególnie dobrze na łuszczącą się skórę, nawilżając ją i regenerując. Dobrze sprawdza się też w przypadku suchych i łamliwych włosów. Co ciekawe, orzechy makadamia działają toksycznie na psy. Do tej pory nie udało się tego wyjaśnić.
Olejek ryżowy
Olejek ryżowy pozyskiwany jest z pozostałości przerabiania ryżu w młynach. Te pozostałości to otręby ryżowe oryza sativa. Do jego właściwości należą m. in. ujędrnianie skóry, nadawanie jej gładkości i opóźnianie procesów starzenia się. Co więcej, skwalen zawarty w olejku nawilża skórę. Zawiera witaminę E i przeciwutleniacze. Doskonale pielęgnuje włosy, a to za sprawą obecności kwasów omega 6 i 9. Wzmacnia cebulki włosów i zapobiega wypadaniu.
Masło shea
Jest to olej roślinny pozyskiwany z drzewa shea zwanego też masłosz parka vitellaria paradoxa. Konsystencję masła przybiera w postaci świeżej, nie przetworzonej. Ma wtedy biały kolor i jest bezwonne. W kosmetyce stosuje się je jako środek nawilżający, zmiękczający skórę, kojący, uelastyczniający, przeciwzmarszczkowy, chroniący przed promieniami UV oraz przedłużający opaleniznę.
Więcej wkrótce…
3 thoughts on “Jakie substancje znajdziesz w kosmetykach dla brodaczy? – mini kompendium”